Rewolucyjne zmiany dla emitentów i inwestorów rynku obligacji
Ustawa z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (dalej: nowelizacja), która wprowadziła istotne, wręcz rewolucyjne w świetle dotychczasowych zasad emisji, zmiany w ustawie z 15 stycznia 2015 r. o obligacjach weszła w życie 1 lipca.
Zmiany dotyczą głównie zasad emisji obligacji oraz „upublicznienia" rynku obligacji niepublicznych, które przejawiają się w sześciu opisanych poniżej obszarach. Celem nowelizacji jest znaczne rozszerzenie ochrony inwestorów na rynku obligacji.
Nowelizacja wprowadza zmiany do art. 8 ustawy o obligacjach, które przewidują obowiązek dematerializacji obligacji, natomiast pozostałe zmiany usuwają odniesienia do obligacji w formie dokumentów oraz do ewidencji obligacji. Zatem, aktualnie możliwe są wyłącznie emisje obligacji w formie zdematerializowanej.
Pełna dematerializacja
Zgodnie z projektowanym rozwiązaniem, obligacje wyemitowane przed dniem wejścia w życie ww. zmian i funkcjonujące poza depozytem papierów wartościowych podlegają jedynie fakultatywnej dematerializacji w depozycie. Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawia przede wszystkim brak pewności co do tego, czy obsługa zapewniana przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) pozwoli na prawidłową realizację przez emitenta zobowiązań wynikających z takich papierów. Ponadto ewidencje takich papierów, niemających formy dokumentu, są obecnie prowadzone także przez podmioty niebędące uczestnikami KDPW i są nieuprawnione do prowadzenia rachunków papierów wartościowych.
W razie pozostawienia papierów dłużnych wyemitowanych przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta